Астигматизм

Автор expo-optic Опубліковано в: Статті Дата створення : 2018-02-11 Переглядів : 30370 Коментар : 0

Що таке астигматизм?Більшість людей вирок лікаря-офтальмолога лякає,але запевняємо Вас - не все так старшно!

     Астигматизм - це рефракційний дефект зору, викликаний неправильною формою рогівки (рідше кришталика).Нормальна рогівка має форму, близьку до сферичної, і "працює" подібно сферичної лінзі, яка  збирає сонячні промені в одну точку. При астигматизмі рогівка витягнута уздовж одного зі своїх двох взаємно перпендикулярних діаметрів (тобто рогівка схожа на поверхню яйця або м'яча для гри в регбі). В цьому випадку кривизна рогівки за цими діаметрами буде різною , отже, рогівка буде по-різному заломлювати світлові промені, що проходять через її різні точки.Рогівка такої форми (як і лінза) вже не може зібрати  пучок паралельних променів в одній точці на сітківці, вона фокусується в двох взаємно перпендикулярних відрізках, розташованих на деякій відстані один від одного. Якщо в оці немає інших рефракційних дефектів, то при астигматизмі один лінійний фокус лежить перед сітківкою, а другий - за нею. На сітківці ж замість точкового фокусу, який формується у випадку рогівки нормальної форми, виходить розмита пляма. В результаті зображення об'єктів, розташованих на будь-яких відстанях, будуть розмитим.

    Астигматизм - досить поширений стан, і в тій чи іншій мірі він є у більшості людей. Однак, якщо астигматизм у слабкому ступені залишається непоміченим і не вимагає корекції, то при високих його ступенях зір значно погіршується, виникає зоровий дискомфорт, з'являються головні болі. Астигматизм часто супроводжує такі дефекти рефракції, як міопія і гіперметропія, при яких світлові промені також фокусуються не на сітківці, а перед або за нею.

     Вважається, що астигматизм передається генетично. Крім того, астигматизм може з'явитися в результаті травми, а також розвинутися при кератоконусі.

Способи корекції астигматизму

  1. Астигматизм можна коригувати окулярними і контактними лінзами, а також  шляхом хірургічного втручання. При хірургічній корекції астигматизму рогівці надають більш правильну, сферичну форму шляхом видалення в певних місцях її поверхневих шарів. Операцію проводять лазером.
  2. Принцип корекції астигматизму окулярними чи контактними лінзами полягає в тому, щоб астигматизм ока компенсувати «зворотнім» астигматизмом лінзи, тобто астигматична окулярна або торична контактна лінза повинна вирівняти оптичну силу системи «око + лінза» за всіма діаметрами так, щоб пучок паралельних променів світла після проходження через цю систему збирався точно на сітківці.
  3. Окуляри - це найпоширеніший спосіб корекції астигматизму. Для усунення різної оптичної сили рогівки в різних її діаметрах використовуються астигматичні лінзи, які мають різну оптичну силу вздовж головних меридіан лінзи (головними меридіанами лінзи називаються два взаємно-перпендикулярних діаметра лінзи, по одному з яких лінза має максимальну оптичну силу, тобто кривизну поверхні, а по іншому - мінімальну).
  4. В контактній корекції астигматизму застосовують торичні контактні лінзи, які також мають різну оптичну силу .Для корекції астигматизму важливо, щоб коригуюча торична контактна лінза була правильно розташована щодо головних меридіан ока і не оберталася навколо осі при носінні, тобто щоб правильно розташовувалися і залишились стабільними її головні меридіани (інакше замість корекції астигматизму можна отримати його посилення). У контактних лінзах це забезпечується стабілізацією осьового положення лінзи за допомогою спеціальних дизайнів (наприклад, потовщенням нижньої частини лінзи, яке утримує контактну лінзу від обертання).

 

Теги :

Залишити коментар

Captcha


Веб розробка InBiz